четвер, 4 вересня 2014 р.

Інтерв'ю прокурора Сумської області Володимира Петрова

Генеральним прокурором було анонсовано суттєве скорочення в органах прокуратури. Кого воно торкнеться в першу чергу і які масштаби скорочень працівників в структурі обласної прокуратури?

На виконання вимог Законів України «Про Державний бюджет на 2014 рік», «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», з метою заощадження бюджетних коштів, удосконалення організації роботи органів прокуратури проведено відповідні зміни структури та штатного розпису органів прокуратури України.

Зокрема, було скорочено штатну чисельність заступників Генерального прокурора України, яких відтепер буде сім (замість дев'яти) та 18 структурних підрозділів Генеральної прокуратури України, із них: 8 Головних управлінь, 8 управлінь та 2 відділи. 

Загальну штатну чисельність скорочено більш ніж на 1,5 тисячі посад, що призведе до значного заощадження бюджетних коштів.

У структурі та штатному розписі прокуратури Сумської області скорочено 56 штатних одиниць, це стосується як прокурорсько-слідчих працівників так і державних службовців і службовців. 

Володимире Георгійовичу, зараз в українському суспільстві точиться багато розмов стосовно необхідності люстрації судової влади та правоохоронних органів. Чи доцільно, на Вашу думку, проводити люстрацію в органах прокуратури?

Вважаю, що люстрація в органах прокуратури необхідна, але спочатку необхідно прийняти відповідний закон. Ми повинні діяти в межах діючого законодавства, а не за бажанням окремих осіб чи організацій. Інакше це буде просто анархія.

Ні для кого не секрет, що рівень корупції в Україні величезний, прокуратура орган від якого багато що залежить в боротьбі з цим ганебним явищем. Як би ви охарактеризували сьогоднішній стан боротьби з корупцією в Сумській області?

У поточному році органами прокуратури області вжито комплекс координаційних і організаційно-практичних заходів, направлених на посилення прокурорського нагляду за додержанням антикорупційного законодавства.

Як наслідок, закінчено досудовим розслідуванням 22 кримінальних провадження на 60 корупційних епізодів стосовно 26 осіб, з яких до суду вже спрямовано обвинувальні акти стосовно п’яти держслужбовців 3, 5 та 6 категорій посад, 9 посадових осіб місцевого самоврядування та семи працівників правоохоронних органів.

На пріоритетних напрямах закінчено 16 кримінальних проваджень з ознаками корупції (у бюджетній сфері – 11, сфері земельних правовідносин – 3, сфері освіти – 1, агропромислового комплексу – 1).

Для прикладу можна навести наступні актуальні корупційні кримінальні провадження. 

Так, у поточному році розслідувано та спрямовано до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 4 ст. 368 КК України стосовно голови районної державної адміністрації, сільського голови  та начальника відділу Держземагентства у районі, за фактом вимагання та отримання від громадянина неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів в сумі 29000 грн. за вирішення питання про надання в оренду земельної ділянки для ведення водного господарства. Крім цього, цей же голова РДА  разом із заступником директора товарної біржі вимагали від громадянина 7000 доларів США за сприяння у його перемозі на земельному аукціоні та отриманні в оренду земельної ділянки. 

Також направлено до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні за ч. 5 ст. 191 КК України стосовно заступника начальника управління освіти і науки Сумської ОДА, який разом з підприємцями, діючи у складі організованої групи за попередньою змовою, протягом травня – грудня 2012 року привласнили бюджетні кошти, виділені на проведення ремонтних робіт у закладах освіти загалом на суму більше 700 тис. грн.

На даний час триває досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч. 3 ст. 368 КК України стосовно заступника голови районної державної адміністрації, який використовуючи службове становище, з особистих корисливих мотивів, упродовж червня – липня 2014 року вимагав та одержав неправомірну вигоду в розмірі 3000 доларів США від підприємця за надану можливість проведення будівельних і ремонтних робіт на території району.

Крім цього, правоохоронними органами області складено та направлено до суду 48 протоколів про корупційні правопорушення. За результатами вже 26 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності. 

З метою усунення причин та умов, що сприяють корупційним проявам, органами прокуратури області внесено понад 40 подань, притягнуто до відповідальності майже 50 посадовців.

На виконання завдань, поставлених керівництвом держави та Генеральної прокуратури України, вживаються подальші заходи спрямовані, насамперед, на виявлення кримінальних корупційних правопорушень з боку високопосадовців органів державної влади, місцевого самоврядування, контролюючих, правоохоронних та судових органів.

Дуже багато нарікань у населення викликає робота міліції. Мало не щодня ЗМІ повідомляють про різноманітні факти порушення законності працівниками міліції. Які основні виклики сьогодні стоять перед прокуратурою області в сфері контролю за діяльністю правоохоронних органів?

Прокуратура області не випускає з-під уваги питання додержання закону працівниками органів внутрішніх справ. 

Крім нагляду за додержанням ними законів під час проведення оперативно-розшукової діяльності та досудового розслідування, що є конституційною функцією прокуратури, ми також постійно реагуємо на звернення громадян, підприємств, організацій та матеріали інших правоохоронних органів щодо порушення закону працівниками міліції. 

Так, найбільш актуальним прикладом такої роботи є кримінальне провадження за фактом перевищення працівниками міліції своїх службових повноважень під час витіснення громадян із приміщення Сумської обласної державної адміністрації в ніч із 26 на 27 січня 2014 року, в ході якого були завдані тілесні ушкодження та спричинений фізичний біль Шеремету Д.І., Репетуну О.М., Шияну О.М., Майбороді В.В., Жилавому Я.І. та за фактом незаконного затримання, повідомлення про підозру у вчиненні злочинів та обрання запобіжних заходів стосовно громадян, які перебували у приміщенні Сумської обласної ради в ніч із 26 на 27 січня 2014 року. 

За цими фактами  прокуратурою області вже 25.02.2014 за зверненням одного з потерпілих розпочато кримінальне провадження, у якому слідчими та прокурорами виконаний значний обсяг роботи. На даний час підготовлений проект повідомлення про підозру посадовцю міліції, який керував витісненням громадян з приміщення Сумської обласної державної адміністрації.

Також кричущим прикладом незаконного застосування працівниками міліції фізичної сили та грубого перевищення ними своїх службових повноважень є кримінальне провадження стосовно трьох працівників управління карного розшуку УМВС України в області, які у серпні 2013 року провели незаконний обшук у приватному кафе, а потім, застосувавши силу до громадянина Лівану, який перебував у цьому кафе (завдавши йому кількох ударів в голову), посадили його у власний автомобіль та вимагали у нього гроші в сумі 2500 грн., нібито, за непритягнення його до кримінальної відповідальності, незважаючи на те, що жодного правопорушення він не вчиняв.

Завдяки правильно обраній тактиці розслідування та активній позиції прокурора і слідчого працівники міліції, які вчинили цей зухвалий злочин, встановлені та зібрані докази їх винуватості. Вироком суду від 12.06.2014 усіх трьох згаданих працівників міліції засуджено.

Також поза увагою прокуратури області не залишаються і факти вимагання працівниками міліції неправомірної вигоди.

Так, на даний час судом розглядається кримінальне провадження стосовно інспектора ДАІ одного з райвідділів міліції області, який у жовтні минулого року, безпідставно зупинивши автомобіль під керуванням 21-річного хлопця, перевищуючи свої повноваження, без жодних законних підстав вилучив у водія свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, вказавши, що воно має ознаки підробки.

Надалі, замість того, щоб повідомити в установленому порядку орган досудового розслідування про виявлення підробленого документа, цей працівник ДАІ негайно висунув водієві вимогу про передачу йому 1000 доларів США за повернення незаконно вилученого ним документа. 

При отриманні зазначених коштів працівник міліції був затриманий «на гарячому». На сьогодні судовий розгляд кримінального провадження перебуває на завершальному етапі, інспекторові, який  прагнув отримати незаконний заробіток, загрожує покарання у вигляді тривалого позбавлення волі. 

На днях відбулася координаційна нарада керівників правоохоронних органів Сумщини, на якій Ви наголосили, що на території області відмічається негативна тенденція щодо зростання кількості тяжких злочинів. Які, на Ваш погляд, причини цієї тенденції та які додаткові заходи мають бути вжиті для попередження такої ситуації?

Зростання рівня тяжких злочинів пов’язане з відсутністю ефективної роботи органів внутрішніх справ щодо профілактики злочинності, перш за все серед осіб, які раніше притягалися до кримінальної відповідальності, а також в усуненні причин та умов вчинення злочинів в стані алкогольного сп’яніння, адже значна частина цих злочинів вчиняється на побутовому ґрунті.

Так, 20 березня 2014 року два раніше судимих громадянина після вжиття значної дози алкоголю з метою продовження його розпиття прийшли до свого односельця і після його відмови надати в борг пляшку самогону вбили його. Якби дільничний інспектор Лебединського райвідділу міліції належно виконував свою роботу, цього вбивства могло б і не статися.

Координаційною нарадою заплановано ряд спільних заходів, направлених на проведення перевірок і профілактичної роботи серед осіб, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, передусім звільнених з місць позбавлення волі, виявлення громадських місць та закладів, де найчастіше вчиняються злочини у стані алкогольного сп’яніння, з метою посилення їх охорони чи обмеження режиму роботи, виявлення та припинення обігу на території області незаконно виготовлених алкогольних напоїв.

Економічний розвиток держави неможливий без нормального функціонування малого та середнього бізнесу. Але зі слів самих підприємців суттєвою перепоною в їх діяльності іноді стає занадто пильна «увага» зі сторони контролюючих органів. Хотілось би почути від Вас, що робить та має зробити прокуратура для того щоб забезпечити сприятливе підприємницьке середовище в області?

З урахуванням вимог сьогодення, питання захисту конституційних засад підприємницької діяльності залишається одним із головних пріоритетів наглядової роботи органів прокуратури. 

З огляду на вищезазначене, прокуратурою області протягом першого півріччя 2014 року з урахуванням стану законності, злочинності та соціально-економічних проблем у регіоні проведено роботу, спрямовану на посилення прокурорського нагляду з питань захисту підприємницької діяльності.
За результатами проведених перевірок поновлено права 35 суб’єктів підприємницької діяльності, попереджено 9 незаконних перевірок органів державного нагляду (контролю), притягнуто до відповідальності 31 посадову особу, у тому числі 25 посадовців державних органів контролю, виявлено 1 кримінальне правопорушення.
Зокрема, прокуратурою проводиться досудове розслідування за ч.2 ст. 364 та ч.2 ст. 366 КК України за фактом незаконного створення умов, призначення та послідуючого проведення посадовими особи Роменської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області документальної позапланової перевірки ПАТ «Біловодський КХП». Крім того, вказаними особами в акт перевірки свідомо внесені неправдиві відомості щодо фактичних даних податкового та бухгалтерського обліку товариства та безпідставно донараховано товариству платежів на загальну суму понад 10 млн. грн.

Також, прокуратурою області за результатами перевірки повідомлень на телефон «гарячої лінії» від ТОВ «Мікс Ойл» встановлено, що ВДСБЕЗ УМВС України у Сумській області спільно з Інспекцією з питань захисту прав споживачів у Сумській області незаконно проводили перевірку 9 суб’єктів господарської діяльності, які здійснюють торгівлю паливно-мастильними матеріалами, тим самим порушуючи Конституційні права суб’єкта господарювання.

На усунення виявлених порушень керівникам УМВС України в Сумській області та Інспекції з питань захисту прав споживачів у Сумській області внесені відповідні подання, які розглянуті та задоволені. За втручання прокуратури області припинено перевірку 9 зазначених суб’єктів господарювання та поновлено їх права.

Прокуратурою м. Суми проведено перевірку з питань захисту підприємницької діяльності при реалізації контрольних повноважень, у тому числі дотримання вимог законодавства про адміністративні правопорушення в управлінні ветеринарної медицини м. Суми та Сумському міського відділу Управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області. За внесеними поданнями притягнуто до відповідальності 10 посадовців вказаних органів державного нагляду (контролю). 

Також, необхідно зазначити, що прокурорів на місцях зорієнтовано на безумовне виконання вимог наказу Генерального прокурора України № 3гн, активізацію прокурорського нагляду, спрямованого на реальний захист підприємницької діяльності, забезпечення дієвості прокурорського реагування.

Враховуючи необхідність системного нагляду у вказаній сфері, прокурорів проінформовано про необхідність організації перевірок діяльності органів державного контролю та правоохоронних органів законності дій органів державної виконавчої служби при примусовому стягненні коштів, незаконного вилучення зерна, мінеральних добрив, паливно-мастильних матеріалів, техніки, що можуть призвести до зупинення діяльності сільгоспвиробників. 

За ініціативою прокурора області, з метою встановлення фактів безпідставного втручання контролюючих і правоохоронних органів у господарську діяльність, проведено зустріч із представниками малого та середнього бізнесу. Під час зустрічі очільник прокуратури запевнив, що органами прокуратури області приділяється значна увага питанням втручання контролюючих і правоохоронних органів в бізнес-середовище області.

Крім того, статтею 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» передбачено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб – підприємств контролюючими органами (крім фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня – грудня 2014 виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

Органами прокуратури області вказані зміни опрацьовані, їх дотримання контролюючими органами при організації та здійсненні перевірок буде предметом нагляду з питань захисту конституційних засад підприємницької діяльності у поточній та системній роботі органів прокуратури.

Нещодавно при прокуратурі Сумської області створено Консультативну раду, до складу якої увійшли знані в регіоні юристи, громадські діячі, журналісти. Це дуже позитивний крок на шляху до відкритості та гласності в діяльності прокуратури. Що, на вашу думку, необхідно зробити, щоб ця структура стала дієвим містком комунікації між прокуратурою та громадськістю регіону, щоб її діяльність не стала суто номінальною?

Для налагодження ефективних взаємовідносин між прокуратурою та громадськістю при прокуратурі області створена Консультативна рада.

Ми вважаємо, що обрали вірний шлях для забезпечення відкритості і гласності в діяльності прокуратури. 

При формуванні складу Консультативної ради прокуратурою області забезпечений принцип максимальної свободи, де включені усі бажаючі.

На даний час вже вироблена системність у роботі Консультативної ради. Розроблене і затверджене Положення про Консультативну раду, яким урегульована її діяльність, обраний голова – Сухонос Віктор Володимирович – колишній прокурор області, який дійсно здатний організувати роботу Ради, розуміє проблематику в роботі органів прокуратури та має великий професіональний і життєвий досвід.

На даний час Консультативна рада та прокуратура області активно співпрацюють, члени ради залучаються представниками прокуратури при вирішенні питань, які стосуються ефективності та дієвості прокурорського нагляду, спрямування роботи органів прокуратури на вирішення найбільш актуальних та гострих проблем, які склалися в регіоні.

Отже, вже зараз можемо стверджувати про активну та дієву співпрацю, яка полягає не лише у проведенні засідань Ради, а й у обміні думками, консультаціях, використанні спеціальних знань членів Ради при вирішенні як щоденних, так і нагальних питань, що виникають під час виконання прокурорами своїх повноважень.    

Так, наприклад, у ході підготовки до міжвідомчої наради з питань поводження з відходами члени Ради взяли активну участь, їх допомога сприяла визначенню дійсно актуальних і болючих проблем регіону. Як наслідок, за результатами спільно організованого заходу визначені дієві та ефективні шляхи вирішення викритих проблем.

Також, думка членів Ради уважно вислухана і взята до уваги під час вирішення ситуації з виділення земельної ділянки для будівництва житлового будинку, у якому мали б бути побудовані квартири для забезпечення житлом працівників прокуратури. Як результат, прокуратурою області прийнято рішення відмовитися від земельної ділянки, місце розташування якої стало предметом активного обговорення у пресі та серед населення.

У подальшому члени Консультативної ради будуть активно залучатися до вирішення усіх гострих проблем, які виникають у щоденній роботі, життєвий та професійний досвід членів Ради буде активно використовуватися, усі зауваження будуть вислухані з їх урахуванням будуть прийняті виважені рішення, які підуть на користь суспільству, державі вцілому та сприятимуть зміцненню авторитету органів прокуратури та відновленню довіри до неї.  

Прокуратура області під Вашим керівництвом не залишилася осторонь процесів, що відбувають в нашій державі та активно долучилася до кампанії в підтримку української армії. Хотілось би дізнатися, що було зроблено працівниками прокуратури в рамках цієї кампанії?
Прокуратура Сумської області постійно бере активну участь у різноманітних благодійних акціях, підтримує громадські ініціативи.

Для сприяння позитивного вирішення питання обороноздатності держави, працівниками прокуратури Сумської області придбано 34 казначейських зобов’язання «Військові» серії В та придбано 10 бронежилетів для військових, які перебувають в зоні АТО. Також прокуратура області з перших днів активно долучається до благородної місії забезпечення бійців у зоні АТО промисловими та продовольчими товарами, а деякі працівники в індивідуальному порядку добровільно перераховують кошти на потреби військовослужбовців. Окрім того працівники прокуратури передали свій одноденний заробіток – 72 104 грн. на потреби бійцям АТО.

Володимире Георгійовичу, в завершення нашої розмови, хотілось би поцікавитись дещо особистими питаннями. Як Ви любите проводити вільний від роботи час, чим захоплюється прокурор області?
У робочі дні вільного часу не маю. Якщо у вихідні не трапляються надзвичайні події, не скоюються резонансні злочини, можу, по можливості, половити рибу, пограти в настільний теніс, шахмати, поспілкуватись з друзями, подивитись художній фільм на історичну та військову тематику. Захоплююсь полюванням, футболом, люблю подорожувати.

Анастасія Вишницька