вівторок, 12 серпня 2014 р.

Підписано угоду про співробітництво між Генеральною прокуратурою та Міжнародним центром з повернення активів Базельського інституту управління

11 серпня 2014 року Генеральний прокурор України Віталій Ярема провів зустріч із делегацією Міжнародного центру з повернення активів Базельського інституту управління на чолі з директором Греттою Феннер, під час якої сторонами була підписана Угода про співробітництво. У зустрічі взяли участь заступники Генерального прокурора України Віталій Касько та Анатолій Матіос, а також експерти інституту Чарлі Монтейс, Рудольф Вісс та Педро Перейра.

На початку зустрічі Генеральний прокурор Віталій Ярема висловив слова вдячності за те, що представники Базельського інституту управління опікуються нагальними проблемами та викликами, що постали перед Україною. «25 квітня ви вже зустрічались із заступником Генерального прокурора Олексієм Баганцем і домовилися про те, що необхідно підписати відповідну угоду для нашої подальшої співпраці у питанні повернення вкрадених активів в Україну», - звернувся до міжнародних експертів Генеральний прокурор. Також він акцентував увагу присутніх на тому, що великі суми коштів, виведених з України попередньою владою, працюють зараз на терористів, які діють на Сході України. 

Як наголосив Віталій Ярема, Міжнародний центр з повернення активів Базельського інституту управління має відмінну репутацію і великий досвід роботи щодо повернення активів. «Ми сподіваємося на вашу підтримку і на те, що фахівці центру будуть співпрацювати протягом цього тижня з нашими слідчими та прокурорами у робочих групах, що дасть можливість отримати позитивний результат й повернути викрадені в українського народу кошти», - наголосив Генпрокурор. 

Зі свого боку, директор Базельського інституту управління Гретта Феннер подякувала за гостинність та підкреслила, що для представників делегації велика честь співпрацювати з Генеральною прокуратурою. «Робота з вами завжди проходить на найвищому рівні», - сказала вона та додала, що оптимістично налаштована на досягнення успіхів у питанні повернення викрадених та вивезених за межі України коштів. 

Коротко знайомлячи українську сторону із роботою Базельського інституту, директор наголосила, що він заснований, в першу чергу, на роботі його експертів, які мають серйозний міжнародний досвід повернення вкрадених активів.

Інформуючи про загальні принципи роботи установи, директор Базельського інституту управління підкреслила, що «він є некомерційною та неурядовою організацією, не пов’язаний з жодним урядом і працює незалежно». За її словами, допомога інституту охоплює декілька аспектів, зокрема слідчу діяльність, допомогу прокурорам та ін.

Після підписання Угоди про співробітництво між Генеральною прокуратурою України та Міжнародним центром з повернення активів Базельського інституту управління обидві сторони висловили переконання, що існує ряд проблем та перепон у поверненні виведених за межі країни коштів. 

«На превеликий жаль, в Україні відсутні нормативні акти, які дають змогу ефективно і оперативно повертати вкрадені кошти. Відповідно до чинного законодавства лише обвинувальний вирок є підставою для їх повернення», - підкреслив Генеральний прокурор України. Також Віталій Ярема повідомив, що наразі Міністерство юстиції підготувало законопроект про заочне засудження та висловив сподівання, що він буде розглянутий як невідкладний.

Директор Базельського інституту управління Гретта Феннер, зі свого боку, назвала проблеми, які можуть суттєво ускладнити цей процес.

«Колишні представники української влади намагатимуться розміщувати активи в юрисдикціях тих країн, які, вони вважають, не будуть особливо співпрацювати з Україною», - наголосила вона.

Наприкінці зустрічі сторони домовились про плідну співпрацю на окреслених в ході зустрічі напрямках.

Довідково:
Міжнародний центр з повернення активів (ICAR), є одним із підрозділів, який входить до складу Базельського інституту управління, що спеціалізується на зміцненні потенціалу країн щодо повернення вкрадених активів, приділяючи особливу увагу фінансовим розслідуванням і методиці відстеження активів, наданню взаємної правової допомоги та міжнародному співробітництву при розслідуванні справ, пов’язаних з корупцією та відмиванням коштів.